STRONA GŁÓWNA

PENSJONAT "BARTEK"

Oferta

Galeria fotografii

Kontakt / Dojazd

IWONICZ ZDRÓJ

Historia i zabytki

Położenie

Warunki naturalne

Atrakcje turystyczne

Wyciąg narciarski

Imprezy kulturalne

Bankomaty

Dojazd

OKOLICE

Iwonicz

Lubatowa i Lubatówka

Krosno

Rymanów i Rymanów Zdrój

Dukla i góra Cergowa

Prządki

Zamek Kamieniec

Żarnowiec

Bóbrka (Muzeum Przemysłu Naftowego)

Haczów

LECZNICTWO

Warunki naturalne

Schorzenia leczone w Iwoniczu Zdroju

Oferta zabiegów w Iwoniczu Zdroju

Produkty sanatoryjne

Jaskinia solna "GALOS"

SANATORIA

Sanatorium Uzdrowiskowe "Sanvit"

Górnicze Sanatorium Uzdrowiskowe "Górnik"

Sanatorium Uzdrowiskowe "Wisła - Iwopol"

Szpital Uzdrowiskowy "Excelsior"

Sanatorium Uzdrowiskowe "Stomil - Ziemowit"

Sanatorium "Stare Łazienki"

Sanatorium "Biały Orzeł"

Sanatorium "Mały Orzeł"

Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS

Prewentorium Uzdrowiskowe "Piast"

Sanatorium - Hotel "Pod Jodłą"

Sanatorium "Ustronie"

Uzdrowiskowy Zakład Przyrodoleczniczy

GALERIA FOTOGRAFII

KONTAKT / DOJAZD

 

POKOJE GOŚCINNE "BARTEK"

ul. Piwarskiego 45

38-440 Iwonicz Zdrój

tel. 13 43-503-41

tel. kom. 507-527-884 (godz. 11 - 15)

wojtprz55@interia.pl

www.iwonicz-noclegi.pl

REZERWACJE - WYŁĄCZNIE DROGĄ TELEFONICZNĄ

 

PRZYDATNE STRONY WWW

Gmina Iwonicz Zdrój

Centrum Informacji Turystycznej

Uzdrowisko Iwonicz S.A.

Sanatoria w Iwoniczu Zdroju

Sklep internetowy z prod. leczniczymi

Odległości w km do Iwonicza Zdroju

Prognoza pogody dla Iwonicza Zdroju

 

BÓBRKA - MUZEUM PRZEMYSŁU NAFTOWEGO

 

Wieś Bóbrka leży nad potokiem Bóbrka, dopływem rzeki Jasiołki, na skraju rozległego obniżenia - Kotliny Krośnieńskiej, należącej do Dołów Jasielsko - Sanockich. Od południa nad wsią wznoszą się pagóry: Grodzisko (426) Dzwonnica (476).

Bóbrka była lokowana w 1397 roku na prawie magdeburskim. Równocześnie wsi przysługiwało prawo budowy karczmy, 2 młynów, kilku warsztatów, jatki rzeźniczej i piekarni. W 1419 r. ówczesny właściciel - proboszcz z Niepołomic Mikołaj h. Bogoria dokonał zapisu swych dóbr na rzecz klasztoru Cystersów z Koprzywnicy.

Ostatecznie Bóbrka stała się własnością Cystersów po 1420 r. kiedy to została postawiona w zastaw i nie wykupiona. Mimo dużych przywilejów lokacyjnych wieś nie nabrała większego znaczenia w okolicy. W roku 1538 były tu 4 łany, młyn i karczma. W czasach rozbiorów położenie mieszkańców Bóbrki uległo dalszemu pogorszeniu.

Lata nieurodzaju powodowały głód, nędzę i choroby. Poprawa tej sytuacji nastąpiła po 1848 r., kiedy to rząd austriacki ogłosił uwłaszczenie chłopów. Dopiero w 1854 r., kiedy powstała tu pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej założona przez Ignacego Łukasiewicza ludność okolicznych wsi odczuła wyraźną poprawę bytu.

 

Panorama Bóbrki

Muzeum Przemysłu Naftowego

 

Bóbrka to wieś będąca miejscem narodzin przemysłu naftowego na świecie. Tutaj w 1854 roku Ignacy Łukasiewicz zbudował pierwszą kopalnię ropy naftowej. Obecnie w Bóbrce znajduje się skansen przemysłu naftowego, gromadzący zabytki związane z wydobyciem i przeróbką ropy naftowej. Do najciekawszych eksponatów należą m.in. kopanki (szyby) "Franek" i "Janina", stara kuźnia oraz dom Ignacego Łukasiewicza, gdzie eksponowane są pamiątki po wybitnym uczonym.

Budowę Skansenu-Muzeum rozpoczęto w 1961 roku. Lokalizacja nastąpiła na terenie czynnej do dziś, pierwszej w świecie kopalni ropy naftowej Bóbrka - położnej w pięknym lesie. Jest największą i jedną z niewielu placówek muzealnych tego typu. Znajduje się tu wiele zabytków z tamtych lat: urządzenia, budowle, narzędzia oraz czynne do dziś otwory ropne. Tu bowiem nafta zmieniła oblicze świata.

W Skansenie zachowały się oryginalne dokumenty będące świadkami założenia kopalni i rozwoju techniki naftowej. Znajduje się tu wiele zabytków w postaci autentycznych budowli, urządzeń i narzędzi oraz czynnych do dziś kopanek i otworów robnych. Tu są wreszcie ślady ludzkich działań z okresu pionierskiego Ignacego Łukasiewicza, Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassy - założycieli i właścicieli kopalni. W muzeum możemy poznać korzenie nowoczesnych dzisiaj gałęzi przemysłu naftowego i gazownictwa, przemysłu rafineryjnego i petrochemicznego, transportu i dystrybucji produktów naftowych.

 

Dom Ignacego Łukasiewicza

Kolekcja lamp naftowych w domu Ignacego Łukasiewicza

 

Więcej informacji:

http://www.geo.uw.edu.pl/BOBRKA/MINE/mine.htm

 

© Copyrights Pokoje Gościnne "BARTEK" 2004-2023. 38-440 Iwonicz Zdrój, ul. Piwarskiego 45, tel. 13 43 503 41, e-mail: wojtprz55@interia.pl