STRONA GŁÓWNA

PENSJONAT "BARTEK"

Oferta

Galeria fotografii

Kontakt / Dojazd

IWONICZ ZDRÓJ

Historia i zabytki

Położenie

Warunki naturalne

Atrakcje turystyczne

Wyciąg narciarski

Imprezy kulturalne

Bankomaty

Dojazd

OKOLICE

Iwonicz

Lubatowa i Lubatówka

Krosno

Rymanów i Rymanów Zdrój

Dukla i góra Cergowa

Prządki

Zamek Kamieniec

Żarnowiec

Bóbrka (Muzeum Przemysłu Naftowego)

Haczów

LECZNICTWO

Warunki naturalne

Schorzenia leczone w Iwoniczu Zdroju

Oferta zabiegów w Iwoniczu Zdroju

Produkty sanatoryjne

Jaskinia solna "GALOS"

SANATORIA

Sanatorium Uzdrowiskowe "Sanvit"

Górnicze Sanatorium Uzdrowiskowe "Górnik"

Sanatorium Uzdrowiskowe "Wisła - Iwopol"

Szpital Uzdrowiskowy "Excelsior"

Sanatorium Uzdrowiskowe "Stomil - Ziemowit"

Sanatorium "Stare Łazienki"

Sanatorium "Biały Orzeł"

Sanatorium "Mały Orzeł"

Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS

Prewentorium Uzdrowiskowe "Piast"

Sanatorium - Hotel "Pod Jodłą"

Sanatorium "Ustronie"

Uzdrowiskowy Zakład Przyrodoleczniczy

GALERIA FOTOGRAFII

KONTAKT / DOJAZD

 

POKOJE GOŚCINNE "BARTEK"

ul. Piwarskiego 45

38-440 Iwonicz Zdrój

tel. 13 43-503-41

tel. kom. 507-527-884 (godz. 11 - 15)

wojtprz55@interia.pl

www.iwonicz-noclegi.pl

REZERWACJE - WYŁĄCZNIE DROGĄ TELEFONICZNĄ

 

PRZYDATNE STRONY WWW

Gmina Iwonicz Zdrój

Centrum Informacji Turystycznej

Uzdrowisko Iwonicz S.A.

Sanatoria w Iwoniczu Zdroju

Sklep internetowy z prod. leczniczymi

Odległości w km do Iwonicza Zdroju

Prognoza pogody dla Iwonicza Zdroju

 

HISTORIA  I  ZABYTKI  IWONICZA  ZDROJU

 

Historia Iwonicza, miejscowości położonej w dolinie potoku Iwonka, sięga XIV wieku a w XV wieku nastąpiła lokacja wsi na prawie niemieckim. Znaczną część mieszkańców stanowili osadnicy niemieccy. Pierwszymi znanymi właścicielami Iwonicza byli przedstawiciele rodu Iwanickich. W 1464 roku zbudowano modrzewiowy kościół parafialny.

W okresie reformacji, ówcześni właściciele Iwonicza, związana z protestantami rodzina Sienieńskich, wybudowali zbór ariański, na którym umieszczono piękny zegar słoneczny.

 

Iwonicz Zdrój w XVIII wieku

Iwonicz Zdrój w XIX wieku

 

Iwonicz Zdrój należy do najstarszych polskich uzdrowisk. Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach tutejszych Źródeł pochodzą z wydanych w 1578 roku "Cieplic" Wojciecha Oczki, lekarza nadwornego Stefana Batorego. W XVII wieku "cudowne" właściwości wód iwonickich były znane w całym kraju. Interesowali się nimi wybitni lekarze leczący koronowane głowy. Osiemnasty wiek nie sprzyjał rozwojowi uzdrowiska i dlatego nastąpił upadek lecznictwa w Iwoniczu.

W XVII i XVIII stuleciu bardzo często zmieniali się właściciele. Iwonicz w XVII wieku dotknęły różnego rodzaju nieszczęścia; powodzie, pożary, "morowe powietrze", łupili miejscowość Tatarzy, Szwedzi, Siedmiogrodzianie. Mimo tych kataklizmów wieś powoli się rozwijała. W 1799 roku Iwonicz wszedł w posiadanie rodu Załuskich, do których należał aż do 1945 roku. Załusccy przyczynili się w znacznym stopni do rozwoju Iwonicza, byli także założycielami uzdrowiska. W drugiej połowie XIX wieku wzniesiono eklektyczny dwór, będący siedzibą rodową.

 

Iwonicz Zdrój w XIX wieku

Iwonicz Zdrój w XIX wieku

 

Ponowny rozwój lecznictwa uzdrowiskowego nastąpił dopiero w wieku XIX, gdy ówcześni właściciele Iwonicza, Karol Załuski, a następnie Amelia Załuska, przystąpili do budowy pierwszych obiektów zakładu kąpielowego. W początkowym okresie prowadzono działalność uzdrowiskową tylko w sezonie letnim, a pierwszym stałym lekarzem był brat znanego poety Wincentego Pola, dr Józef Pol. Znaczny napływ gości, który nastąpił w połowie XIX wieku, spowodował rozbudowę tak zakładu kąpielowego, jak i innych budynków służących wygodzie kuracjuszy.

 

Iwonicz Zdrój w XIX wieku

Iwonicz Zdrój w XIX wieku

 

Pod koniec XIX wieku rozpoczęto w okolicach wsi eksploatację złóż ropy naftowej, przyczyniło się to w znacznym stopniu do rozwoju miejscowości. Na przełomie XIX i XX wieku, ówczesny proboszcz ks. Podgórski, założył zakłady dla nieuleczalnie chorych, prowadzone przez siostry i braci zakonnych.

Do wybuchu I wojny światowej Iwonicz Zdrój przeżywał okres szybkiego rozwoju; zwiększała się liczba gości, powstawały nowe obiekty uzdrowiskowe, rozpoczęto butelkowanie i sprzedaż iwonickich wód mineralnych. Okres I wojny światowej uniemożliwił prowadzenie działalności leczniczej, ale nie spowodował większych strat w infrastrukturze zdrojowej.

 

Altana - 1837 rok

Ustronie - 1868 rok

 

Okres dwudziestolecia międzywojennego przyniósł dalszy rozwój Iwonicza, związany z działalnością uzdrowiska i zwiększonym wydobyciem ropy naftowej. Obok rodziny Załuskich zaczęli inwestować w zakłady lecznicze także inni przedsiębiorcy. Największą inwestycją okresu międzywojennego była budowa szpitala uzdrowiskowego "Excelsior", który był własnością Związku Kas Chorych.

 

Belweder - 1871 rok

Dom Zdrojowy - II połowa XIX wieku

 

Okres II wojny światowej to najbardziej dramatyczny okres w historii Iwonicza Zdroju. Zakłady uzdrowiskowe zostały przeznaczone tylko dla Niemców. W uzdrowisku i najbliższych okolicach bardzo aktywnie działała Armia Krajowa, która w sierpniu 1944 roku opanowała miejscowość w ramach akcji "Burza". Czasy okupacji niemieckiej spowodowały duże straty wśród ludności, wielu iwoniczan zginęło w walce lub zostało pomordowanych. Działania wojenne przyniosły także znaczne straty materialne - zniszczeniu uległy liczne budynki uzdrowiskowe.

 

Droga główna do Iwonic za Zdroju - 1831 rok

Krakowiak - 1886 rok

   

W wyniku zmian ustrojowych, jakie dokonały się po 1945 roku, majątek Załuskich został przejęty przez państwo, doprowadziło to w efekcie do częściowej dewastacji pałacu i parku. Nastąpiła nacjonalizacja Zakładu Kąpielowego, który stał się własnością państwa. W 1955 roku wyodrębniono Iwonicz Zdrój ze wsi Iwonicz, a w 1973 miejscowość otrzymała prawa miejskie. Okres powojenny to dynamiczny rozwój całego uzdrowiska, powstały liczne sanatoria, zwiększono w znacznym stopniu ofertę leczniczą, rozbudowano infrastrukturę sportowo-rekreacyjną (basen, skocznie narciarski, korty, ścieżki spacerowe itp.).

   

Stołówka i Pijalnia - 1922 rok

Stare Łazienki - 1839 rok

 

Przeczytaj więcej o Iwoniczu Zdroju:

położenie
warunki naturalne
atrakcje turystyczne
wyciąg narciarski
imprezy kulturalne
bankomaty
dojazd

 

© Copyrights Pokoje Gościnne "BARTEK" 2004-2023. 38-440 Iwonicz Zdrój, ul. Piwarskiego 45, tel. 13 43 503 41, e-mail: wojtprz55@interia.pl